Şöhreti ülke sınırlarını zorlayan, kabuğuna sığmayan lezzet.

İşimiz... Ekmek kapımız... Mirasımız... Gaziantep’in köklü ailelerinden KARAKAN'lar olarak, ata mirası fıstık üreticiliğini, 4. kuşaktır babadan oğula aktararak büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Fıstık Evi; kuruyemişin yanısıra baklava, lokum, çikolata, helva ve krokan üretimi yapan tatlısever firmaların Antepfıstığı ihtiyacını karşılamak amacıyla kuruldu.

Bugün sektöründe marka haline gelen Karakan Food'un temelleri 1980 yılında atıldı.

Kaliteden ödün vermeden, geçmişten gelen tecrübe ve birikimimizle teknolojik gelişmeleri harmanlayarak, alanında uzman personelimizle başarıya giden yolda önemli mesafeler katettiğimize inanıyoruz. Zira Antepfıstığı, üretimden işlenmesine, satın almadan tadıma, paketlemeye her aşama ayrı bir ustalık, bilgi, tecrübe, birikim ve incelik ister.

PEKİ NE YAPTIK?

Teknolojiyi yalnızca işi kolaylaştırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için değil, aynı zamanda ürünün kalite ve lezzetini artırmak amacıyla kullandık. Antepfıstığı üretiminde gösterdiğimiz hassasiyeti ve insan sağlığına gösterdiğimiz özeni ISO 9001, ISO 22000, FSMS-HACCP kalite belgeleri ile tescilledik. Binlerce yıllık lezzet kaynağı Antepfıstığı ile, üretimlerinize değer katmak ve lezzetli paylaşımlara ortak olmak hedefiyle kendimizi sürekli yeniliyoruz.

ABDULLAH KARAKAN